Amigdala ir atrodama cilvēka galvas smadzeņu vidējā temorālajā smadzeņu daivā.
Tā ir divpusēja smadzeņu struktūras ar divām galvenajām daļām: centrālā amigdala un basolaterālā amigdala. Šīs divas daļas ir savstarpēji saistītas un veido nozīmīgu smadzeņu reģionu, kas nodrošina emocionālo apstrādi un reakcijas.
Amigdala ir apmēram mandeļu rieksta lielumā, no kā arī radies tās nosaukums (grieķu val. amygdala - mandele).
Pastāv pamatots uzskats, ka mūsu zemapziņas kodols varētu būt meklējams amigdalā, lai gan zemapziņa ir savā būtībā ir ārkārtīgi plašs un abstrakts jēdziens, kam nav konkrētas fiziskas lokalizācijas smadzenēs.
Kāda ir amigdalas loma smadzenēs?
Amigdala atrodas smadzeņu temporālajā daļā un ir viens no limbiskās sistēmas struktūru - pāriem.
Viena amigdalas daļa - centrālā amigdala (centrum amygdalae) ir saistīta ar emociju izraisīšanu un emocionālajām reakcijām, piemēram, bailēm vai uztraukumu. Tās galvenā funkcija ir emociju apstrāde un aktīva reakcija uz draudiem vai briesmām.
Tātad nodrošināt smadzeņu nesēja izdzīvošanu briesmu situācijā.
Otrā amigdalas daļa - basolaterālā amigdala (basolateral amygdala) ir saistīta ar emocionālo mācīšanos, emocionālo atmiņu, emocionālo pieredzi un sociālo mijiedarbošanos. Šī daļa ir atbildīga par emocionālās atmiņas veidošanos un emocionālo reakciju regulēšanu.
Amigadalas galvenie uzdevumi:
Emociju apstrāde: Amigdala ir galvenais smadzeņu centrs, kas saistīts ar emociju apstrādi. Tā palīdz noteikt, kā reaģēt uz dažādiem emocionāliem stimuliem, piemēram, briesmām, prieku vai uztraukumu.
Reakcija uz draudiem: Amigdala ir iesaistīta "cīņas vai bēgšanas" reakcijas regulēšanā. Ja saskaramies ar potenciālu draudu, amigdala aktivizēties pilnīgi automātiski un var izraisīt fiziskas un emocionālas reakcijas, piemēram, paaugstinātu sirdsdarbību vai bailes.
Atmiņa un mācīšanās: Amigdalā veidojas emocionālā atmiņa. Tie ir notikumi, kas ir saistīti ar spēcīgām emocijām, ir spilgti un viegli paliek atmiņā.
Sociālā mijiedarbība: Amigdala piedalās arī citu cilvēku emocionālajā izpratnē un reakciju uztverē. Tas ir īpaši svarīgi sociālajās attiecībās un empātijā.
Amigdalas ietekme uz mūsu ikdienu
Amigdala spēj ietekmēt mūsu ikdienas dzīvi daudzos veidos. Tā darbojas kā emocionālais "sensors", kas palīdz mums noteikt situācijas un reaģēt uz tām. Amigdala teiši ietekmē emocionālo atmiņu, kas ietekmē mūsu izvēles un reakcijas.
Tomēr amigdala var reaģēt arī pārmērīgi uz patiesībā nepamatotiem draudiem, izraisot nepamatotas bailes vai stresa reakcijas. Tādēļ svarīgi ir saprast un izprast šo smadzeņu reģionu, lai labāk spētu orientēties emocionālajās reakcijās.
Amigdalas un emociju pārvaldīšanas prasmju attīstīšana var palīdzēt uzlabot emocionālo labklājību un attiecības ne tikai ar apkārtējiem cilvēkiem, bet arī pašam ar sevi. Tas ir tikai viens no piemēriem, kā zināšanas par smadzeņu darbību var ietekmēt mūsu ikdienas dzīvi un palīdzēt mums labāk saprast sevi un citus.
Kopumā amigdala ir fascinējoša smadzeņu struktūra, kas spēj ietekmēt mūsu emocijas un uzvedību. Tā ir daļa no sarežģītas smadzeņu sistēmas, kas ļauj mums saprast un reaģēt uz pasaules apkārtējo notikumu dažādību.
Amigdalas un zemapziņas līdzīgās pazīmes
Emocionālās apstrādes un reakcijas: Gan zemapziņa, gan amigdala ir saistītas ar emocionālajām reakcijām un emociju apstrādi. Zemapziņa veido cilvēka emociju pieredzi un ietekmē cilvēka uzvedību, bet amigdala ir tieši iesaistīta emocionālajām reakcijām, it īpaši bailēm un uztraukumu.
Automātisms: Gan zemapziņa, gan amigdala veic lielu daļu no savām funkcijām bez personas apziņas vai uzmanības. Pilnīgi automātiski. Piemēram, zemapziņa var ietekmēt mūsu izvēli un uzvedību, neapzinoties to, un amigdala var aktivizēties un izraisīt emocionālas reakcijas pat tad, ja mēs neapzināmies draudus.
Atmiņas procesi: Amigdala ir iesaistīta emocionālās atmiņas veidošanā. Tas attiecas uz visiem emocionālajiem cilvēka dzīves notikumiem. Zemapziņa veido ilgtermiņa atmiņu un saglabā informāciju pilnībā automātiski un neapzināti. Tātad bez apziņas jeb prāta līdzdalības.
Informācijas apstrāde: Gan amigdala gan zemapziņa ir daļa no sarežģītiem smadzeņu procesiem, kuri apstrādā un interpretē informāciju. Amigdala koncentrējas uz emocionālās informācijas satura apstrādi, bet zemapziņa var ietekmēt dažādus aspektus, piemēram, uzvedību, izvēli un reakcijas.
Comments